Eesti IT-teenuste eksport Saksamaale suureneb: küberturvalisus ja digitaalne innovatsioon Saksamaa tööstusele

Küberturbe- ja digitaliseerimisvajaduste maastik Saksamaal areneb kiiresti, kusjuures nõudmised ületavad kaugelt seda, mida kohalikud turuosalised praegu pakkuda suudavad. Vastuseks sellele on Saksamaa loonud Cyber und Info allüksuse (CIR) kui uue Bundeswehri haru, rõhutades kriitilist vajadust tugevate küberkaitsemehhanismide järele. Lisaks julgustatakse Saksamaa ettevõtteid suurendama märkimisväärselt oma investeeringuid küberturvalisusse, mis rõhutab selle sektori kasvavat tähtsust.


Saksa nõudlus ja Eesti digivõimekus

Saksamaa küberturvalisuse turul on oodata plahvatuslikku kasvu, mille oodatav tulu on 2024. aastal 6,67 miljardit eurot, kus domineerivad peamiselt turbeteenused, mille prognoositav turumaht on 3,49 miljardit eurot. Prognoositud aastase kasvutempo (CAGR) 9,79% korrral ajavahemikul 2024-2028, kasvab turu maht 2028. aastaks 9,69 miljardi euroni. See kasvutrend rõhutab suurt võimalust Eesti IT- ja digiteenuste ettevõtetele, mis on tuntud oma tipptasemel lahenduste poolest digitaliseerimise ja tehisintellekti valdkonnas.

Saksamaa impordib IT-teenuseid 22% enam 

Eesti on näidanud märkimisväärset kasvu telekommunikatsiooni-, IT- ja infoteenuste ekspordis ning ekspordimaht ulatus 2,77 miljardi euroni aastal 2023. See on 17 protsenti enam, kui aastal 2022, mil Eesti vastavate teenuste ekspordimaht ulatus 2,3 miljardi euroni. See oli omakorda 23% kasv võrreldes eelneva aastaga 2021. Ainuüksi 2023. aasta viimases kvartalis oli eksport ligi 1 miljard eurot, mis näitab 17% kasvu võrreldes eelneva aasta sama kvartaliga. Nimelt oli Saksamaa IT-, telekommunikatsiooni- ja infoteenuste impordimaht Eestist 2023. aastal 205 miljonit eurot, mis on 22% rohkem kui 160 miljonit eurot 2022. aastal, mis rõhutab Saksamaa kriitilist rolli Eesti suuruselt viienda kaubanduspartnerina. Turuanalüüsi ettevõtte Statista andmetel ulatuvad Saksamaal keskmised kulutused küberturvalisuse turul ühe töötaja kohta 2024. aastal eeldatavasti 154,60 euroni.

Edulood: puidutööstusest lennunduseni

Eesti ettevõtted saavutavad edu erinevates sektorites Saksamaal. Eestis asuv kvaliteetsete lamineeritud puidutoodete tootja Barrus on hea näide. Barrus toodab aastas 75 000 m3 liimpuitu, millest 80% eksporditakse Skandinaavia turgudele, ning Barruse pühendumine digitaalsele innovatsioonile on optimeerinud tootmist ja tõhustanud ressursikasutust, kindlustades juhtpositsiooni puidutööstuses.

Teine edu on Helmes, Eesti juhtivaid IT-ettevõtteid, mis on saavutanud oma koha lennundustööstuses, saades Airbusi ametlikuks tarnijaks. Koostöö on juba toonud kaasa kohandatud IT-lahenduse, mis parandab Airbusi tootmisprotsessi, näidates Eesti innovatsioonipotentsiaali globaalsel areenil.

Majanduskasvu edendamine digitaliseerimise kaudu

Barruse ja tööstusettevõtte digitaalse lahenduse pakkuja OIXIO Grupi vaheline koostöö illustreerib digitaliseerimise muutvat mõju. Kuvamissüsteemide ühtlustamise, puiduvoo optimeerimise ja reaalajas andmete kasutamise abil ei suurenda Eesti ettevõtted mitte ainult oma tegevuse tõhusust, vaid seavad ka uusi standardeid oma tööstusharudes.

Eesti kogemus digitaalsete uuenduste alal ja selle kasvav mõju Saksamaa turul pakub märkimisväärset potentsiaali tulevase koostöö jaoks mitmetele sektoritele. Kuna Eesti ettevõtted pakuvad jätkuvalt tipptasemel lahendusi küberturvalisuse, digitaliseerimise ja muudes tööstusvaldkondades, on nende roll globaalse digimaastiku kujundamisel vaieldamatu ja vaja on nn uksed lahti teha. Eesti innovatsiooni ja Saksamaa tööstuse vajaduste vaheline sünergia on hea näide sellest, kuidas rahvusvaheline koostöö võib edendada tehnoloogilist arengut, majanduskasvu ja Eesti eksporti.



Lisa kommentaar

Email again: